sml
10 بهمن 1401 - 16:51

هشدار رئیس رژیم صهیونیستی درباره فروپاشی این رژیم طی چند سال آینده

رئیس رژیم صهیونیستی در اظهاراتی بی‌سابقه، درباره فروپاشی این رژیم طی چند سال آینده در سایه اختلافات داخلی که به یک درگیری منجر خواهد شد، هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی در اظهاراتی که در نوع خود بی‌سابقه و برای نخستین بار صورت گرفت، با یادآوری دوران قدرت خاندان داوود و حشمونیان ( Hasmoneans) که نتوانستند بیش از ۸۰ سال باقی بمانند، درباره فروپاشی این رژیم ظرف چند سال هشدار داد.

به نوشته روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم»، رئیس رژیم صهیونیستی با هشدار درباره «عدم وجود گفت‌وگو» در جامعه صهیونیستی گفت که  این امر، جامعه او را از درون متلاشی می‌کند، ضمن اینکه بحران سیاسی حاد ناشی از اعلام کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم  مبنی بر اجرای طرحی برای اصلاح قوه قضاییه که مخالفان، آن را کودتا می‌دانند، وضعیت در رژیم صهیونیستی مانند بشکه‌ای از مواد منفجره در حال انفجار است.

هرتسوگ که پیشتر مخالفان او را به سکوت در قبال طرح جنجالی کابینه نتانیاهو متهم کرده بودند، گفت:«همه ما نگران "کشور" اسرائیل هستیم. همه ما به آن متعهدیم. فقدان گفت‌وگو ما را از درون متلاشی می‌کند. من به صراحت به شما می‌گویم: این بشکه مواد منفجره در آستانه انفجار است. این یک زمان اضطراری است و مسؤولیت آن بر دوش ما است».

رئیس رژیم صهیونیستی گفت: « من به چشم خود، شکاف‌ها در داخل را می‌بینم که در حال عمیق‌تر شدن است و تنها می‌توانم یادآوریکنم که دو بار در طول تاریخ در زمان سلطنت خاندان داوود و حشمونیان ( Hasmoneans)، یک کشور یهودی در سرزمین اسرائیل ایجاد شد و قبل از رسیدن به هشتاد سالگی دو بار فروپاشید».

وی افزود که این یک واقعیت است که «ما در زمان یک آزمایش سرنوشت ساز قرار داریم که بر ما، مردم و "کشور" ما تأثیر خواهد گذاشت. ما باید به خود بیاییم، مسئولیت پذیر باشیم و از آنچه در اینجا ساخته‌ایم محافظت کنیم».

رئیس رژیم صهیونیستی در توئیتر، نوشت: «چندین هفته است که تلاش می‌کنم از یک بحران تاریخی قانون اساسی و از بروز شکاف بیشتر در "کشور" جلوگیری کنم. تمام توانم را وقف این تلاش‌ها می‌کنم و قصد تسلیم شدن ندارم».

هرتزوگ سپس ادعا کرد که در دیدار با شماری از مقامات مسئول در کابینه و اپوزیسیون به «نشانه‌های اولیه حسن نیت» پی برده است، و امیدوار است از طریق «گفت‌وگوی واقع‌بینانه و محترمانه بین مقامات و گوش دادن به سخنان و نگرانی‌های مردم به نتایج سازنده‌ای» برسد.

وی هشدار داد که احزاب و اردوگاه‌های داخل رژیم صهیونیستی آماده‌اند تا با کابینه مقابله کنند و این رژیم «در آستانه یک درگیری داخلی قرار دارد که می‌تواند آن را ببلعد».

رئیس رژیم صهیونیستی اذعان کرد که اصلاحات قضایی پیشنهادی «دراماتیک» است، و اگر این اصلاحات سریع و بدون گفت‌وگو بین بخش‌های مختلف جامعه صهیونیستی و مقامات نهادهای مختلف انجام شود، مخالفت و نگرانی شدیدی را در مورد آینده دموکراسی در میان بخش‌ وسیعی از جامعه صهیونیستی ایجاد می‌کند. روندی که این رژیم را به موقعیت خطرناکی می‌کشاند.

از آغاز بازگشت نتانیاهو به مسند قدرت و تشکیل راست‌گراترین کابینه تاریخ رژیم صهیونیستی، شهرهای فلسطین اشغالی شاهد اعتراضات و تظاهرات مداوم و پیوسته بوده است.

این تظاهرات‌های مستمر در متنِ جدال شدید بین ائتلاف حاکمِ راست‌های افراطی به رهبری بنیامین نتانیاهو و جناح مخالفان به رهبری یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی برگزار می‌شود؛ بنا بر گزارش‌ها اعتراض به طرح «اصلاحات قضایی» کابینه نتانیاهو در کانون توجه معترضان قرار دارد و آن را ترفندی برای گریز نتانیاهو از پرونده‌های بی‌شمار فسادش و ایجاد زمنیه برای دیکتاتوری بیشتر او و راست‌های افراطی تفسیر می‌کنند. طرح یاریو لوین، وزیر دادگستری این رژیم اعلام کردند.(جزئیات بیشتر)

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008099